Biuro Nieruchomości Dąbrowa Górnicza

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości w Dąbrowie Górniczej

Przejdź do > Ceny nieruchomości w Dąbrowie Górniczej

Podejmując decyzję o sprzedaży nieruchomości jednym z pierwszych pytań jakie sobie zadajemy to jaka powinna być cena nieruchomości. Sprzedający pomyśli - jak najwyższa! Po dłuższym zastanowieniu, ale czy nie będzie za wysoka? Jaka jest właściwa wartość nieruchomości? Jak ją ustalić?

Zgłaszając nieruchomość do sprzedaży - określenie wartości nieruchomości na potrzeby sprzedaży (rynkowa cena ofertowa) wykonywana jest bezpłatnie!

Cena nieruchomości do sprzedaży:

  • Przeszacowana lub niedoszacowana cena nieruchomości - zarówno zbyt wysoka cena jak i zbyt niska cena nieruchomości może skutecznie odstraszyć potencjalnego klienta. Nieruchomość ze zbyt wysoką ceną już na starcie zostanie zdyskwalifikowana - klienci coraz lepiej orientują się w cenach. Z góry odrzucają te z zawyżona ceną i wcale nie chcą ich oglądać. Czasami słyszę od klientów oferujących nieruchomość do sprzedaży: "Czekam na klienta z zagranicy, który przyjedzie z workiem pieniędzy" :-) lub "Opuszczę cenę gdy ktoś będzie zainteresowany". Ostatecznie wygląda to tak, że nieruchomość jest ogłaszana miesiącami, czasami nawet latami, a chętnych nie ma. Ogłoszeń w różnych serwisach z taką ofertą jest tak dużo, że klienci pomijają ją sądząc, że jeśli krąży w Internecie od tak długiego czasu prawdopodobnie jest z nią coś nie tak - budzi podejrzenia i skutecznie odstrasza.
  • Nieruchomości z okazyjną ceną - podobnie jak nieruchomości z zawyżoną ceną tak i nieruchomości z okazyjną ceną mogą być trudne do sprzedaży. Okazje budzą podejrzenia kupujących - skoro cena jest tak niska to pewnie nieruchomość ma jakąś wadę prawną. Choć w tym wypadku chętnych do obejrzenia będzie więcej - to ostatecznie będą negocjować niższą cenę podejrzewając, że właścicielowi się spieszy i weźmie wszystko co mu się zaproponuje. Niestety często wątpliwości są uzasadnione i trzeba mieć się na baczności decydując się na zakup takiej nieruchomości.
  • Cena nieruchomości powinna być ceną rynkową - odpowiednią do stanu technicznego, lokalizacji oraz z uwzględnieniem: demografii, migracji, "mody" na style architektoniczne, kosztów eksploatacji, utrzymania, przemian technologicznych (nie tylko dotyczących budownictwa), przemian gospodarczych, przemian cywilizacyjnych i kulturowych, przeznaczenia nieruchomości. Na ustalenie ceny mają również wpływ sąsiedztwo i okolica - otoczenie najbliższe jak również dostęp do infrastruktury miejskiej i rekreacyjnej. Istotnym czynnikiem przy ustaleniu właściwej ceny nieruchomości jest również jej unikatowość. Nieruchomości wyjątkowe np. pod względem położenia, widoków mogą swoją wartością przewyższyć najśmielsze oczekiwania.

Cena nieruchomości do wynajęcia

Podobnie jak z ustaleniem ceny do sprzedaży tak i wyjściowa cena do wynajęcia jest bardzo ważna. Dlatego powyższy opis w dużej części ma również zastosowanie dla wynajmu. Zbyt wysoka cena - zniechęci i spowoduje, że potencjalny klient ominie naszą nieruchomość. Jeśli Twoja nieruchomość jest w dobrym lub bardzo dobrym standardzie - zbyt niska/okazyjna cena, będzie prowadziła do zainteresowania przez osoby o niskich dochodach, często nie potrafiących docenić wyższej jakości wykończenia, szukających nieco tańszych i skromniejszych standardów.

Biuro Nieruchomości Dąbrowa Górnicza świadczy profesjonalne usługi w zakresie:

  • Przygotowywania analiz - szacunkowej rynkowej wartości nieruchomości na podstawie cen transakcyjnych i ofertowych
Ceny nieruchomości w Dąbrowie Górniczej

Ceny mieszkań, domów czy działek w Dąbrowie Górniczej nie są stałe i nie podlegają z góry ustalonym cennikom. Dlatego trudno jest odpowiedzieć wprost na tak ogólnie zadane pytanie. Nie ma dwóch takich samych nieruchomości - domów czy działek. Ustalając cenę powinniśmy uwzględnić wyżej wymienione czynniki wpływające na cenę nieruchomości. Nasze Biuro Nieruchomości w Dąbrowie Górniczej wycenia nieruchomości zarówno do celów sprzedaży jak i do wynajęcia.

Ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej zależą od wielu czynników, o których wspominaliśmy powyżej. Najważniejszą z nich jest lokalizacja. Najchętniej kupowane mieszkania na rynku wtórnym znajdują się w Centrum, Redenie, Gołonogu. Ceny mieszkań do sprzedaży w Dąbrowie Górniczej kształtują się odpowiednio do lokalizacji - nieco wyższe ceny mieszkań możemy zaobserwować w wymienionych dzielnicach i najbliższym sąsiedztwie centrum. Nieco tańsze mieszkania są na Mydlicach, w Ząbkowicach, Strzemieszycach dalej od centrum. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkań w Dąbrowie Górniczej jest rodzaj budownictwa - najtańsze są te w starszym budownictwie bez centralnego ogrzewania, a najdroższe w niskim budownictwie w budynkach 3-4 piętrowych po termomodernizacji. Na cenę mieszkań w Dąbrowie Górniczej mają wpływ również: stan techniczny mieszkania, najbliższe otoczenie, stan prawny (większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania we wspólnotach mieszkaniowych), rodzaj ogrzewania itp. Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku sprzedaży mieszkań nowych w Dąbrowie Górniczej (z rynku pierwotnego) - ceny są z oczywistych względów znacznie wyższe nawet ponad 40% ceny mieszkań używanych.

Ceny działek w Dąbrowie Górniczej: ogólna analiza cen działek w Dąbrowie Górniczej jest bardzo obszerna - tak jak różne może być ich przeznaczenie. Skupiając się jedynie na działkach pod zabudowę jednorodzinną możemy zauważyć, że ceny działek są bardzo zróżnicowane, te najdroższe znajdują się w Centrum i najbliższej okolicy. Ponadto działki przy jeziorach Pogoria 3 i 4 cieszą się dużym zainteresowaniem, a tym samym ich cena również jest wysoka. Tutaj dużą popularnością cieszą się uznaniem dzielnice: Antoniów, Marianki, Korzeniec, Dziewiąty. Ceny działek w Dąbrowie Górniczej są nieco niższe natomiast w: Strzemieszycach Wielkich, Sikorce, Bugaju. Najniższe natomiast w Strzemieszycach Małych, Łęce, Okradzionowie, Błędowie.

Ceny domów w Dąbrowie Górniczej: czynniki kształtujące ceny domów są najbardziej złożonymi spośród omawianych rodzai nieruchomości. Jednak podobnie jak w przypadku działek ceny domów kształtują się podobnie głównie w zależności od lokalizacji. Ceny domów w Dąbrowie Górniczej kształtowane są także przez: stan techniczny, powierzchnie budynku, wygląd zewnętrzny, rok budowy, rodzaj wykorzystanych do budowy materiałów, powierzchnię przynależnej działki, rodzaj ogrodzenia, dostęp do mediów, rodzaj dojazdu, sąsiedztwo.Polecamy publikacje na temat rynku nieruchomości, cen i gospodarki nieruchomościami Głównego Urzędu Statystycznego:

Znajdą tutaj Państwo obszerne i aktualne dane na temat:

  • obrotu nieruchomościami
  • gospodarki mieszkaniowej
  • cen 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania

Publikacje GUS:

Kopia dokumentu na temat gospodarki mieszkaniowej w latach 2013-2017 - Analiza statystyczna opublikowana w lutym 2019r przez Główny Urząd Statystyczny:

Polecamy również inne publikacje dotyczące nieruchomości:

Informacje o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce - w latach 2010 - 2021 Informacje przygotowane w Departamencie Analiz Ekonomicznych na potrzeby organów NBP